IDorganics from Zaandam is a household name in the world of organic food. We are known for our own self-tapping systems, but also as reliable producer of known organic brands.

We buy our organic ingredients directly from the farmer as much as possible. The organic ingredients are being processed at our own company in Zaandam: mixing, roasting and chocolate coating. Packing and shipping is also done by IDorganics.

All this is being done by our team: a very diverse group of happy employees. This is also what IDorganics stands for: working together as one big family. Creating a good business together with great products. This enables us to offer everyone excellent products at a good price.

...Read more
FiltersFilters

College mix*

College mix is a mixture of raisins and nuts that derives its name from the supposed intelligence-enhancing effect of the ingredients. This delicious mix is packed with nutrients that your body needs ...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Rice* - wild

Wild rice consist of long, darkbrown seeds of a grass that grows in shallow water, especially in North America. Despite having the name “rice”, wild rice may not be close to traditional rice, whic...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Almonds* - milk chocolate*

Almonds and milk chocolate are a deliciously sweet combination for everyone! The crispy brown almonds are coated with a delectable layer of creamy milk chocolate....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Spelt flakes*

Spelt is a very old wheat variant, and is known as an ancient grain. Spelt flakes are suited as base for muesli and granola, but you can also perfectly use them as a substitute for oat flakes in bread...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Droprolls*

Almost everyone has in the past, “or recently,” rolled out a licorice roll all the way into a licorice lace. Our organic licorice rolls have an intense but pleasant licorice taste. They contain no...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Coconut cubes* - soft

These coconut cubes are deliciously sweet and soft. They are perfect to eat as a snack, or to mix with other nuts and dried fruit for a nice snackmix. Children also, often favor the mild, sweet taste ...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Cashew-macadamiamix* - honey roasted

This luxury mix of organic cashews and macadamias is roasted with honey. The mild taste of the nuts goes well together with the honey. The result is a lovely sweet snackmix....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Salad mix* - de luxe

This combination of the nicest seeds and nuts with a pinch of sea salt is the perfect mix to finish each salad. When you shortly roast the seeds and nuts in a dry baking pan, it further enhances the t...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Lentils* - black (beluga)

Beluga lentils got this name, thanks to the round shape and the fact that they shine after cooking. Because of this, they look like beluga caviar. These lentils have a deep, terrestrial taste and keep...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Buck wheat flakes*

Buck wheat flakes are a surprising ingredient for a nutritious breakfast. You can use the flakes as a base for muesli for instance, or for a delicious porridge. Both options are nicer with some fresh ...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Rice flakes*

Just like grain flakes, rice flakes are being made by crushing the grains. This way, the rice flakes are light digestible and easy to prepare hot and cold....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Cookies - almond spiced biscuit*

Spiced short-crust biscuit with almonds...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)
€--,--(Excl. tax)

Mung beans*

Mung beans are small, green beans that are especially used in the Asian kitchen. The beans are both used in savory as well as sweet dishes. Many dishes have a paste of cooked mung beans as base....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)
Hazelnuts* - dark chocolate*
VEGAN

Hazelnuts* - dark chocolate*

Dark chocolate and hazelnuts are just as lovely as the known combination of hazelnuts and milk chocolate. The rich taste of the dark chocolate is a gorgeous addition to the nutty taste of the hazelnut...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)
Raisins* - oatmilk chocolate*
VEGAN

Raisins* - oatmilk chocolate*

Organic raisins covered in oat milk chocolate....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Cookies - rosino's*

IDorganics raisin cookies are rich in grains and fibre, sweetened with fruit and cereal syrups, thus making them a no-guilt healthy snack....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Wheat flakes*

Wheat is a highly versatile grain that is eaten all over the world. We use it for bread, pasta, cookies, and a lot more....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Mixed nuts - dry roasted* (without Brazil nuts)

What is better than a pack of nuts? A carefully chosen blend of the best organic nuts! This nut mix is dry roasted for an extra crunchy bite!...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)
Roasted hazelnuts* - oatmilk chocolate*
VEGAN

Roasted hazelnuts* - oatmilk chocolate*

Organic roasted hazelnuts in oat milk chocolate....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Flaxseed* - blond

Blond Flaxseed is full of fantastic nutrients. Flaxseed also contains all kinds of necessary minerals besides proteins, fibers and healthy fatty acids....
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Rye flakes*

Rye is a strong, tasteful grain that is perfectly suited as a nutritious breakfast, for that long satisfied feeling of being stuffed. You can use rye flakes as base for a muesli, or cooking it for por...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Barley flakes*

Barley is a very old, easily digestible grain that is available worldwide. Barley was the most edible grain in Europe before wheat took this role over. Barley flakes are also often found in muesli and...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)

Calypso Pilaff*

Calypso Pilaff is a healthy mix of brown basmati rice, green and dupuy lentils and finally yellow split peas. You can simply make a delicious, nutritious meal with this healthy mix. Pilaff (or pilav) ...
Unit price: €--,-- / Kilogram
€--,--(Excl. tax)
Page 8 of 9